Savoir-Vivre-Dla-Najmlodszych-polska-szkola-w-rugby

Savoir Vivre Dla Najmłodszych (i nie tylko)

Są trzy magiczne słowa, którymi powinniśmy kierować się w naszym życiu.

Przepraszam, Proszę i Dziękuję

 

Savoir Vivre Dla Najmłodszych

Konkretnie, używaj tych słów codziennie i ciesz się za każdym razem, gdy będziesz o nich pamiętać i je wypowiesz.

  1. Kultura Osobista – Zakrywaj usta, gdy kaszlesz lub kichasz. Publicznie nie dłub w nosie 🙂
  2. Podziękowania – Dziękuj nie tylko za prezenty i zaproszenia na urodziny i przyjęcia, ale też na przykład za podwiezienie, za nocleg u kolegi, za poczęstunek, za obiad…
  3. Przeprosiny – Używaj słowa PRZEPRASZAM w różnych sytuacjach. Nie tylko za własne przewinienia, ale również wtedy na przykład wpadniesz na kogoś, niechcący potrącisz kogoś, lub gdy chcesz przejść. Gdy musisz coś pilnie powiedzieć i przerwać dorosłym, też grzecznie i z uśmiechem powiedz – Przepraszam.
  4. Nie Oceniaj Innych – Nie wyśmiewaj ani nie komentuj wyglądu innych ludzi, chyba że chcesz powiedzieć coś miłego, czyli komplement.
  5. Najpierw się przedstaw – dzwoniąc do kogoś, najpierw się przedstaw i poproś do telefonu osobę, z którą chcesz rozmawiać.
  6. Odpowiadaj – na pozdrowienia, na listy, na miłe słowa. Kłaniaj się osobom, które znasz i jako młodszy zawsze pierwszy się przywitaj.
  7. Pomagaj – Gdy widzisz dorosłego, który jest zajęty jakąś pracą, zaoferuj swoją pomoc. Oprócz tego, że pomagasz zawsze możesz się czegoś wtedy nauczyć. A gdy ktoś poprosi cię o pomoc, zawsze wykonaj ją z uśmiechem i bez narzekania.
  8. Nie plotkuj – Gdy usłyszysz coś niemiłego na temat kogoś innego, zachowaj to dla siebie. Nie okazuj wiecznego niezadowolenia. Nie krytykuj, nie oceniaj, nie plotkuj, nie przekazuj dalej negatywnych opinii.
  9. Uprzejmość na co dzień – Wchodząc gdzieś, rozglądaj się czy może przytrzymać komuś drzwi. Bez zachęty pomagaj starszym, słabszym, niepełnosprawnym czy też innym mamusiom z dziećmi. Pomagaj wszystkim wymagającym pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *